Foromtale stævner

Finn Finale i Rupenhorn Berlin

Altid første weekend i november! Ihvertfald siden murens fald i 1989. Her mødtes vest- og østtyske sejlere til en uformel kapsejlads, da det blev muligt. Siden da er stævnet blevet en tradition og et symbol på genforeningen.

Der sejles på et stykke vand, der ikke er så stort, hvorigennem den gamle grænse gik. I dag er det en kanal med ad-hoc skibsfart, som man skal vige for. Det er ikke ualmindeligt, at der er ca 60 Finnjoller på banen til 2 sejladser hver dag. Når sejladserne er slut, så har flittige sjæle blandt klubbens medlemmer bagt kager i lange baner. De skal spises af sejlerne, når præmieuddelingen er slut. Et absolut anbefalelsesværdigt stævne som sæsonafslutning. Der har jævnligt været deltagelse fra dansk side gennem årene.

Hold øje med klubbens hjemmeside for tilmelding og infos.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.